راهنمای انتخاب پیانو

کدام پيانو برای شما مناسب است؟ دیجیتال یا آکوستیک ؟

 • چهارشنبه, 01 مرداد 1393 ساعت 06:11
 • منتشرشده در مطالب آموزشی
 • بازدید 234927 دفعه

پاسخ این سوال به شرایط و نیازهای شما بستگی دارد. نکاتی که در این مطلب به آنها اشاره می‌شود می‌تواند شما را در خصوص انتخاب صحیح پیانو راهنمایی کند.

 

============================

منبع : وب سایت PTG، وب سایت شرکتهای YAMAHA و ROLAND

مترجم: محسن جوزی

===========================

در شروع اجازه بدهید تا به چند نکته کلیدی در مورد پیانو بپردازیم. قدمت پیانوهای مدرن به حدود 300 سال میرسد. بارتولومئو کریستوفوری اولین ساز پیانوفورته را در ایتالیا اختراع نمود که در آن از مکانیزم چکش برای به ارتعاش درآوردن سیمها استفاده می شد. ارتعاش سیم در بسیاری از سازها(سازهای زهی) منبع ایجاد صوت می باشد ولی تفاوت پیانو با سایر سازهای زهی در این است که برخلاف آنها، صدای پیانو در اثر کوبش چکشها به سیم ایجاد میشود و نه با زخمه زدن و یا کشیدن آرشه بر روی سیم. با اختراع این ساز امکان ایجاد شدتهای مختلف صوت ( قابلیتی که در سازهای کلاویه ای قبل از آن، نظیر هارپسیکورد، وجود نداشت) فراهم شده و نوازنده میتواند احساس بیشتری به موسیقی خود بدهد.

پیانوی ساخته شده توسط بارتولومئو کربستوفوری در سال ۱۷۲۰

پیانوی ساخته شده توسط بارتولومئو کریستوفوری در سال ۱۷۲۰

 

پیانوهای آکوستیک تقریبا از 10000 قطعه متفاوت تشکیل شده اند و از لحاظ ساختار به دو دسته کلی تقسیم میشوند: پیانوهای گرند و پیانوهای دیواری (upright). پیانوهای گرند به صورت افقی بوده و طول آنها بین 120 تا 270 سانتیمتر (و حتی بیشتر از آن) است. سیمهای گرند پیانو  به صورت افقی و موازی با زمین قرار گرفته است و چکشها پس از ضربه زدن به سیم با نیروی وزن خود به پایین برمی گردند. پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع به سه دسته اسپینت (91 تا 96 سانتیمتر)، کنسول ( 96 تا 106 سانتیمتر) و استودیو (بلند تر از 106 سانتیمتر) تقسیم میشوند. در پیانوهای دیواری سیم ها به صورت عمودی نسبت به زمین قرار گرفته اند و بنابراین این پیانوها بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک محسوب می شوند. اكشن پیانوی دیواری نوع تغییر یافته‌ی اکشن پیانوی گرند است.

پیانوهای دیجیتال ابزارهایی الکترونیکی هستند که بر مبنای باز پخش صدای پیانو ضبط شده (که در حافظه‌ی آنها جای داده شده است) کار می‌کنند. تعداد کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بین 61 تا 88 کلید است ولی از چکش، سیم و بسیاری از اجزای متحرک که در پیانوهای آکوستیک یافت میشود خبری نیست. سرعت و كیفیت ضربه‌ی وارد شده به کلاویه از طریق  1 تا 4 حسگر (‌تعداد حسگر ها در پیانوهای مختلف متفاوت است) اندازه گیری شده و به بخش تحلیل و پردازش صدا منتقل میشود. با افزایش تعداد حسگر ها كه ممكن است از نوع تماسی یا نوری باشد،‌ تحلیل سرعت و كیفیت لمس كلاویه با دقت بیشتری انجام می‌گیرد. پیانوهای دیجیتال با کیفیت معمولا دارای کلاویه های سنگین (weighted) هستند تا بتوانند حسی مشابه با پیانوهای اکوستیک را شبیه سازی كنند. در برخی از انواع گرانبهای این پیانوها وزن کلاویه ها همانند پیانوهای آکوستیک متفاوت است، به طوری‌که با حرکت به سمت راست، وزن کلاویه ها سبک تر می‌شود.

تقاوت اندازه و وزن چکشها در پیانوی آکوستیک

تغییر وزن و اندازه‌ی چکشها در پیانوی آکوستیک 

 

در مدلهای گرانتر سیستم رها سازی (escapement) تعبیه شده است که مکانیزم رهاسازی در پیانوهای آکوستیک را شبیه سازی می‌کند. در این پیانوها به هنگام نواختن بسیار آرام کلیدها (پیانیسیمو) احساس می‌كنید كلاویه در میانه‌ی راه به مقدار بسیار ناچیزی در مقابل فشار رو به پایین مقاومت نشان می دهد و پس از آن به راحتی تا انتهای عمق كلید پایین می‌رود. کیبوردها و ارگ های الکترونیکی عموما فاقد این نوع کلاویه ها هستند و کلیدها به کمک نیروی فنر بالا می آیند. صدای پیانوهای دیجیتال از طریق بلندگوهای نصب شده بر روی آنها و یا هدفون قابل شنیدن است.

مقایسه اکشن پیانو دیجیتال و آکوستیک کاوایی

مقایسه‌ی اکشن چوبی پیانوی دیجیتال و گرند پیانوی Kawai. استفاده از وزنه و حسگر در اکشن پیانوی دیجیتال به خوبی قابل مشاهده است.

 

اگر در محیطی آپارتمانی زندگی می کنید و صدای بلند پیانو آکوستیک محدودیت ایجاد می‌کند، عموما پیانوهای آکوستیک به کار شما نمی آیند، چرا که صدای آنها به اندازه‌ ی پیانو های دیجیتال قابل کنترل نیست. افراد بسیاری هستند که به دلیل این محدودیت نمیتوانند از پیانوی آکوستیک گرانبهای خود به خوبی استفاده کنند. شاید بزرگترین مزیت پیانوهای دیجیتال امکان کاهش صدای و استفاده از هدفون باشد. البته این مشکل را میتوانید با نصب سیستم Silent بر روی پیانوهای آکوستیک نیز برطرف نمایید. یکی دیگر از مزیتهای پیانوهای دیجیتال امکان انتقال اطلاعات آن به کامپیوتر و استفاده از نرم افزاری های تولید موسیقی است. شما میتوانید با استفاده از رابط MIDI پیانو خود را به کامپیوتر وصل کرده و ازمزایای بیشمار آن بهره مند شوید.

در هنگام خرید پیانو همواره سعی کنید تا با کیفیت ترین آنها را انتخاب نمایید. سعی کنید انواع مختلف پیانوهای دیجیتال و آکوستیک با قیمتهای متفاوت را امتحان کنید و قطعه ای بر روی آن بنوازید تا با کلاویه ها و جنس صدای آنها آشنا شوید. برای بهتر آشنا شدن با ویژگیهای پیانوهای مختلف میتوانید برخی از توصیه‌های زیر را بر روی پیانو امتحان کنید تا به صدا و سلیقه دلخواهتان نزدیکتر شوید. پس از انتخاب محدوده قیمتی و نوع پیانو میتوانید از بین پیانوهای موجود در این محدوده انتخاب خود را نهایی نمایید.

 

 

کانال تلگرام خانه پیانو

 

توصيه‌هايی برای انتخاب صحيح پیانو

 

 •  نتهای مختلفی را در محدوده بم(سمت چپ) ، وسط و زیر(سمت راست) ساز بنوازید. آیا صدایی که می‌شنوید شفاف و واضح است. آیا صدای قسمت بم غنی و پر است؟ وقتی نتهای قسمت زیر (راست) را می‌نوازید دقیقا چه صدایی میشنوید؟
 •  در قسمتهای مختلف : بم، وسط و زیر، کلیدها را با شدتهای قوی و ضعیف بنوازید.آیا تفاوتی احساس می‌کنید؟
 •  چند نت متفاوت را همزمان نواخته و آکوردهای متعددی را بر روی کلیدها بنوازید. با این کار میزان سفتی کلیدها را امتحان کنید. برخی افراد به دنبال تاچ سبک (حالتی که کلیدها به راحتی پایین می روند) هستند و برخی دیگر تاچ سنگین را ترجیح می‌دهند. البته سلیقه‌‌ی شما در انتخاب سبک یا سنگین بودن تاچ پیانو به سَبک و نوع موسیقی که می‌نوازید هم بستگی دارد.
 •  چند تریل و ترمولوی سریع را بر روی کلیدها امتحان کنید. سپس تعدادی نت را به صورت استاکاتو (نتهای کوتاه و مقطع) بنوازید. آیا وقتی دست خود را از روی کلید برمی دارید صدای آن کلید بلافاصله قطع میشود؟
 •  پدالها را امتحان کنید. آیا وقتی پدال سمت راست را فشار میدهید صدای تمامی کلیدهای نواخته شده به طور یکسان ادامه می یابد؟ آیا با فشار دادن پدال سمت چپ صدای پیانو کمی نرمتر میشود؟ این کار را در پیانوهای دیجیتال نیز انجام دهید تا تاثیر آن را بر روی کیفیت و حجم صدا لمس کنید( برای ارزيابی صحیح عملكرد پدالها توصيه میشود تا در محيطی ساكت و آرام اين كار را انجام شود).
 •  یک قطعه بر روی پیانو مدنظرتان بنوازید. آیا صدای این پیانو تاثیری در بهتر نواختن این قطعه دارد؟ آیا وقتی این قطعه را اجرا میکنید حس خوبی دارید؟

 

 

مقایسه ویژگیهای پیانوهای آکوستیک و دیجیتال

 

ویژگی

پیانوی آکوستیک

پیانوی دیجیتال

منبع ایجاد صدا ارتعاش سیمها به وسیله ضربه چکشها و تقویت صدای ایجاد شده توسط رزونانس صفحه چوبی ساز باز‌پخش صدای ضبط شده پیانو که در حافظه آن بارگذاری شده است. صدا از طریق هدفون و یا بلندگوهای نصب شده بر روی پیانو قابل شنیدن است.
کیفیت صدا قابلیت ایجاد کلیه جنبه های بیانی و اجرایی (با توجه به مهارت نوازنده )را دارد. در نمونه های ارزان قیمت فاقد تمامی جنبه های بیانی و اجرایی می باشد ولی در سالهای اخیر پیشرفتهای چشمگیری در شبیه سازی مفاهیم بیانی صورت گرفته است و سازهایی با کیفت صدا و تاچ بسیار بالا معرفی شده اند.
تعداد کلیدها عموما 88 کلید در سایز کامل (در برخی از پیانو های قدیمی 85 کلید نیز دیده میشود) 61 تا 88 کلید (ممکن است در برخی نمونه های ارزان قیمت ابعاد كلیدها كوچكتر باشند)
حساسیت تاچ (touch sensitivity) مکانیزم اکشن (حرکت قطعات متحرک اکشن) امکان کنترل رنگ و شدت صدا را به نوازنده می دهد. در نمونه های ارزان قیمت کنترل محدودی بر روی رنگ و شدت صدا وجود دارد ولی در سالهای اخیرسازندگان معتبر با استفاده از اكشن هایی با سه یا چهار سنسور توانسته اند بسیاری از قابلیت های پیانوهای آكوستیك را شبیه سازی كنند.
پدال ها 2 یا سه پدال (عموما پدال وسط در پیانوهای دیواری به عنوان silent و در گرند پیانوها به عنوان Sostenuto عمل می کند). 3 پدال ( عموما پدال وسط همانند گرند پیانو نقش Sostenuto را برعهده دارد) در نمونه های ارزان قیمت ممکن است پدال ها جداگانه فروخته شوند.
قیمت پیانوهای دیواری 3500 تا 30000 دلار و پیانوهای گرند نیز در محدوده 7500 تا بیش از 85000 دلار فروخته می شوند. 1000 تا 3000 دلار ( پیانوهایی که از نظر کیفیت به پیانوهای آکوستیک بیشتر شباهت داشته باشند ممکن است قیمتی بیش از 3000 دلار داشته باشند)
شکل ظاهری مبله شده از جنس چوب با پرداخت های مختلف در مدلهای گرانقیمت بسیار شبیه به پیانوهای آکوستیک می باشند.
مراقبت و نگهداری 1 یا 2 بار در سال بایستی کوک شوند. کنترل رطوبت هوای اطراف آن از اهمیت بالایی برخوردار است. عدم رسیدگی و مراقبت موجب افت کیفیت صدای آن میشود. نیاز به کوک و یا مراقبت خاص ندارند.
تعمیرات پیانوهایی که به درستی از آنها مراقبت شود معمولا به تعمیرات خاصی نیاز ندارند. با بالارفتن عمر پیانو امکان بروز خوردگی و پارگی در قطعات آن بیشتر می شود. در صورت بروز مشکل اساسی، هزینه تعمیرات آنها بسیار بالا می باشد.
ارزش ذاتی پس از استفاده پیانوهای خوب ده ها سال عمر میکنند و حتی ممکن است پس از استفاده ارزشمندتر شوند. با گذشت زمان افت قیمت بالایی دارند.
مناسب بودن برای آموزش پیانو پیانوهای آکوستیک با کیفیت بالا قابلیت اجرای کلیه سبکهای موسیقی را دارند. برخی از مدرسین اعتقاد دارند که بعضی از مهارتها تنها بر روی پیانوی آکوستیک قابل یادگیری هستند. نظرات متفاوتی در این خصوص وجود دارد. برخی از مدرسین با آموزش هنرجویان سطح بالا با استفاده از سازهای دیجیتال مخالفند.
وزن 200 تا 500 کیلوگرم 25 تا 100 کیلوگرم
قابلیت جابجایی برای جابجایی به 2 یا تعداد بیشتری افراد مجرب و ابزار تخصصی نیاز است. مدلهای ارزان را به تنهایی میتوان جابجا نمود. در مدلهای سنگینتر،علی الخصوص گرندهای دیجیتال استفاده از افراد مجرب برای حمل و نقل توصیه میشود.
امکانات الکترونیکی در صورت نیاز می توان این امکانات را بر روی آنها نصب نموده و آنها را به کامپیوتر و یا سیستمهای استودیویی متصل نمود. امکانات الکترونیکی به طور پیشفرض بر روی همه پیانوهای دیجیتال نصب شده است. برخی از آنها قابلیت ضبط با کیفیت صدا را برای مقاصد آهنگسازی دارند. امکان اتصال آنها به کامپیوتر با استفاده از کابل رابط MIDI یا USB وجود دارد.
منبع قدرت نیاز ندارد برق

 

سوالات متداول درباره پیانوهای دیجیتال:

 

1-آیا استفاده از پیانوهای دیجیتال فرم دست را خراب می‌كند؟ به نظر می‌رسد عنوان این موضوع بیشتر یك ترفند تبلیغاتی برای فروش اجباری پیانوهای آكوستیك به شما باشد. مهمترین عامل در اشتباه فراگرفتن فرم دست عدم تدریس صحیح پیانو و در برخی مواقع عدم توجه و همكاری هنرجو در یادگیری فرم صحیح دست است. تاكید بیش از حد بر استقلال انگشتان و عدم استفاده از ساعد و بازو در اولین ماه‌های آموزش بیشترین ضربه را به فرم دست هنرجو می‌زند.

2- آیا در مراحل پیشرفته می‌توانیم از پیانوی دیجیتال استفاده كنیم؟ اگر امكان خرید پیانوی آكوستیك برای شما وجود نداشته باشد پاسخ این سوال بلی است. با توجه به اینكه در پیانوهای آكوستیك صدا به‌طور كاملا طبیعي ايجاد می‌شود، نوازنده به تدریج یاد می‌گیرد چگونه رنگهای صوتی مختلف را با تغییر در كیفیت لمس كلاویه ایجاد كند و در واقع كنترل تمامی جنبه های صدا بر عهده‌ی نوازنده است. در پیانوهای دیجیتال این موضوع به دلیل اینكه صدا از پیش ضبط شده است كمی دشوار (و در اغلب مدلهای ارزانقیمت تقريبا غیرممكن است) است. اما سازندگان معتبری نظیر رولند، یاماها و كاوایی با تولید پیانوهای دیجیتال بسیار پیچیده تا حدی این مشكل را حل كرده اند. پیانوهای دیجیتال گرانقیمت با به كارگیری تكنولوژی های بسیار پیشرفته می‌توانند اجرای اغلب تكنیكهای بسیار ظریف را بر روی سازهای دیجیتال فراهم كنند. البته باز هم باید توجه داشت كه به دلیل استفاده از بلندگو برای پخش صدا نمی توان شرایط آكوستیك مشابه با پیانوهای مكانیكی را از یك پیانوی دیجیتال انتظار داشت.

3- چه برندهایی بهترین پیانوهای دیجیتال را تولید می‌كنند؟  یاماها، رولند،‌كاوایی،‌کرگ، كاسیو،كورزویل و دایناتون را می‌توان به عنوان جدی ترین تولید كنندگان پیانو دیجیتال نام برد. اغلب این برندها برای پوشش بودجه های مختلف، سازهای متنوعی را تولید می كنند، بنابراین به هنگام خرید سعی كنید پیانوها را با توجه محدوده‌ی قیمت آنهاارزیابی كنید. البته با توجه به گستردگی برندها و مدل های موجود گاهی تصمیم گیری نهایی دشوار می‌شود. پیش از قطعی کردن تصمیم خود برای خرید، بد نیست با استفاده از چند روش ساده پیانوی خود را مورد بررسی قرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پیانوهای دیجیتال می‌توانید کتاب راهنمای جامع خرید پیانوهای دیجیتال را از اینجا دانلود کنید.

 

سوالات متداول درباره پیانوهای آكوستیك

 

1- آیا هر پیانوی آكوستیكی  نسبت به پیانوی دیجیتال برتری دارد؟‌ خیر. خرید برخی از پیانوهای دست دوم و همچنین برخی از برندهای غیر استاندارد می‌تواند مشكلات بسیاری برای شما به همراه داشته باشد. اگر تخصص كافی در خرید پیانوی دست دوم ندارید و بودجه ی شما محدود است ممكن است پیانویی تهیه كنید كه نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد ومتاسفانه در برخی موارد ممكن است تعمیر مقرون به صرفه نباشد. در عین حال  اغلب پیانوهای غیر استاندارد به دلیل استفاده از چوب و مواد اولیه‌ی نامرغوب  مشكلات ساختاری دارند و با مسائلی نظیر عدم پایداری كوك و رگلاژ مواجه هستند. اگر بودجه ی شما كم است و توان خرید پیانوی آكوستیك خوب را ندارید بهتر است آموزش را با یك پیانوی دیجیتال مناسب شروع كنید و در آیند‌ه‌ی نزدیك با تامین بودجه و كسب آگاهی بیشتر،  نسبت به خرید ساز آكوستیك اقدام كنید.

2-  چه برندهایی معتبر هستند و رتبه بندی آنها چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است به این مطلب مراجعه نمایید. اگر برند پیانوی مورد نظر شما در جداول این مقاله موجود نبود حتما مطالعه‌ی دقیقتری در باره ی آن انجام دهید و با متخصصین معتمد مشورت كنید.متاسفانه برخی از برندهای موجود در ایران در هیچ كجای دنیا وجود خارجی ندارند! برای درك و مقایسه‌ی بهتر می توانید قیمت جهانی مدلهای مختلف پیانو را در این مطلب جستجو كنید. اگر فرصت بازدید و مقایسه‌ی مدلها و برندهای مختلف را ندارید می‌توانید با مراجعه به مطلب مدلهای منتخب پیانوهای آکوستیک و دیجیتال ، چشم انداز بهتری در‌باره ی بهترین های بازار امروز داشته باشید.

3- آیا خرید پیانوی آكوستیك دست دوم بهتراز خرید ساز نو است؟ جواب این سوال بستگی به شرایط دارد. اگر شما تازه كار هستید و هیچ اطلاعی از مسائل فنی پیانو ندارید و از طرفی به فرد متخصص و معتمد دسترسی ندارید بهتر است ساز نو تهیه كنید، حتی اگر این كار نیازمند افزایش بودجه باشد. اگر تجربه‌ی نوازندگی دارید باز هم توصیه می‌شود  با متخصص معتمد مشورت كنید و سعی كنید سوابق نگهداری پیانوی مورد نظرتان را به دست بیاورید. بسیاری از مشكلات پیانو در ظاهر خود را نشان نمی دهند و نیاز به كارشناسی دقیق دارند. در سالهای اخیر به علت افزایش نجومی قیمت پیانو افرادی نسبت به واردات پیانوهای بسیار قدیمی با عمر بیش از 20 سال اقدام كرده و با عناوینی نظیر اصل ژاپن و اصل آلمان سعی در فروش این پیانو ها به قیمت گزاف دارند. به یاد داشته باشید قیمت گذاری سازهای دست دوم بسیار سخت تر و پیچیده تر از سازهای نو است( برای اطلاع از نحوه قیمت گذاری اصولی سازهای دست دوم این مطلب  را مطالعه نمایید). بسیاری از این پیانوها به دلیل گذشت زمان نیاز به تعمیرات اساسی داشته و تنها در صورتی ارزشمند هستند كه قطعات تعویض شده به صورت اوریجینال باشند و به درستی تعویض شده باشند، در غیر این صورت پیانوی شما ارزشی نخواهد داشت. لذا برای خرید چنین سازهایی همواره از سلامت و صحت تمامی اجزای پیانو اطمینان حاصل كنید.

4- آیا عدم رسیدگی به پیانوهای آكوستیك می تواند موجب افت كیفیت آنها شود؟  بلی. كوك و رگلاژ منظم سالیانه مهمترین عامل در حفظ و ارتقاء كیفیت پیانوهای آكوستیك است. پیانوهای گرانقیمت علاوه بر كوك و رگلاژ نیازمند مراقبت های خاص دیگری نظیر  تنظیم دقیق میزان رطوبت نیز هستند. لذا به هنگام خرید سازهای آكوستیك همواره در نظر داشته باشید كه نگهداری این سازها نیازمند صرف هزینه‌ی نگهداری است. اغلب پیانوهای نو ، با انجام 5-6 دوره كوك و رگلاژ منظم در چند سال اول به بهترین وضعیت از نظر صدا و اكشن می‌رسند (‌البته به شرط آنكه به طور منظم نواخته شوند).

 

محسن جوزی

نوازنده ، مدرس و تكنسين پيانو،

عضو رسمی انجمن تکنسین‌های پیانو در امریکا ( PTG)

عضو رسمی MTNA

856 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه Hesam دوشنبه, 06 فروردين 1397 ساعت 16:43 ارسال شده توسط Hesam

  با عرض سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم بنظر شما yamaha clp 645 گزینه ی بهتریه یا roland hp 504. با تشکر

 • پیوند دیدگاه محمد دوشنبه, 06 فروردين 1397 ساعت 13:36 ارسال شده توسط محمد

  سلام استاد
  خیلی ممنون که اطلاعاتتون و با ما به اشتراک گذاشتین ، من برای دخترم که 15 سالشه یک پیانو دیجیتال تو رنج قیمتی 4 تا 7 میلیون بخرم ، چه مدل پیانو هایی رو توصیه می کنید با توجه به اینکه در آموزشگاه با پیانو آکوستیک تمرین و آموزش می بینه سئوال دیگه ام اینه که آیا شما ساکن ایران هستین و کلاس هایی برای آموزش دارین و اگه نه تو تهران کسی یا آموزشگاهی رو که اصولی آموزش بدن میشه لطفا معرفی کنید؟
  با سپاس

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی جمعه, 25 اسفند 1396 ساعت 23:26 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ آیلار :‌ مدل P45 یاماها انتخاب خوبی هست تو این رنج

  در پاسخ Paria :‌ مدل JX113 ساز بسیار خوبی هست. متاسفانه با برند آگوست هافمن آشنایی ندارم. توصیه میکنم کمی بودجه خودتون رو افزایش بدید و مدل U1J یاماها،‌ یا مدلهایی با ارتفاع بیش از ۱۲۰ سانتیمتر از برندهای معتبر تهیه بفرمایید.

  در پاسخ نوشین :‌ در این محدوده قیمت مدل ۱۶۳ یاماها و یا RP302 رولند گزینه های بهتری هستند.

  در پاسخ آیلار :‌ مدل ۵۲۵ انتخاب بهتری هست. مدل ۶۳۵ و ۶۴۵ رو زمانی تهیه بفرمایید که قصد دارید پیانو رو به مدت چندین سال استفاه کنید. اگر به این محدوده ی قیمتی وارد بشوید میتونید به مدل 504 رولند هم فکر کنید.

  در پاسخ نرگس :‌ لطفا از طریق ایمیل زیر تماس بگیرید .
  [email protected]

  در پاسخ باران :‌ مدل ۵۰۴ رولند به نظر من یکی از بهترین انتخابها میتونه باشه

 • پیوند دیدگاه باران پنج شنبه, 24 اسفند 1396 ساعت 15:45 ارسال شده توسط باران

  سلام خسته نباشید من پیانو دایناتون DPR 2200 دارم اما قصد عوض کردن سازمو دارم. شما چه مدل پیانو ای رو پیشنهاد میدین که هم خوب باشه هم حداکثر 7 تومان باشد و تا سال ها بمونه؟

 • پیوند دیدگاه آیلار چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 17:36 ارسال شده توسط آیلار

  استاد clp625 وclp635 ارزش حدودا ۱ میلیون تفاوت قیمت رو داره؟!

 • پیوند دیدگاه آیلار چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 17:28 ارسال شده توسط آیلار

  با سلام و خسته نباشید.
  بین مدل های یاماها:
  Clp 625
  115
  143
  و دایناتون 150
  کدام را تایید میفرمایید؟
  که تا چند مدت تمام نیازهای یک مبتدی رو پوشش بده؟

 • پیوند دیدگاه نرگس چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 12:26 ارسال شده توسط نرگس

  سلام استاد میتونم شمارتون رو داشته باشم پدرم میخواستن با شما مشورت کنن.

 • پیوند دیدگاه آیلار چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 09:29 ارسال شده توسط آیلار

  با سلام و خسته نباشید.
  بین مدل های یاماها:
  Clp 625
  115
  143
  و دایناتون 150
  کدام را تایید میفرمایید؟
  که تا چند مدت تمام نیازهای یک مبتدی رو پوشش بده؟

 • پیوند دیدگاه نوشین سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 22:19 ارسال شده توسط نوشین

  سلام خسته نباشید. ببخشید من میخوام یه پیانوی دیجیتال بخرم، کلاس هم تا حالا نرفتم. خواستم ببینم بین مدل دایناتون SLP_50 RW و یاماها ۱۶۳ کدوم رو پیشنهاد میدین؟ بودجه ام حداکثر پنج تومنه

 • پیوند دیدگاه Paria سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 18:49 ارسال شده توسط Paria

  سلام. ممنون از سایت خوبتون . میخواستم بپرسم تو قیمت حدود ۲۰ میلیون تومن چه پیانو های آکوستیکی رو پیشنهاد میکنید؟ من خودم با پیانو یاماها jx113 و آگوست هافمن ارتفاع ۱۲۵ با قیمت ۲۰ تومن نواختم .کلاویه های آگوست هافمن خیلی از یاماها سبک تر ولی نسبتا صدای گرد تری داشت . نظر شما چیه ؟ مدل ها و برند های دیگه ای تو این قیمت که از استاندارد کافی برخوردار باشند میشناسید؟

 • پیوند دیدگاه آیلار دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 13:45 ارسال شده توسط آیلار

  درود
  استاد با بودجه ۲ میلیون تومان چه برند پیانوی خوبی می توان تهیه کرد؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 08:57 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ مهرناز:‌ اگر امکان افزایش بودجه رو به بیش از ۲۵ میلیون دارید یکی از مدلهای ۱۲۱ سانتیمتری از برندهای فیوریخ و یاماها میتونه پیانوی خوبی برای شما باشه. هر دو برند سازهای بسیار خوبی رو تولید میکنند و در این انتخاب سلیقه شما در صدا و اکشن مهم هست. هر دو برند رو امتحان کنید. اما با این مبلغ ممکن هست بتونید ساز حرفه ای تر از برندی نظیر پتروف پیدا کنید ولی سعی کنید عمر سازها بیشتر از ۱۰ سال نباشند. پیانوهای قدیمی تر رو خیلی توصیه نمیکنم. چرا که ممکن هست مشکلات ساختاری جدی داشته باشند.

  در پاسخ نرگس مدلهای HP504 رولند و CLP645 یاماها گزینه های بهتری هستند

  در پاسخ به مریم : به نظر من ابتدا یک ساز دییجتال تهیه بفرمایید. بعد از یک یا دوسال برای خرید ساز آکوستیک اقدام کنید. این روش برای تازه کارها بهترین گزینه محسوب میشه.

  مجددا در پاسخ به مهرناز:‌ استفاده از پلاستیک در ساخت برخی قسمتهای اکشن توسط یاماها و کاوایی به جدیت دنبال میشه. دلیل این کار کاهش هزینه نیست بلکه کاهش اثر تغییرات آب و هو بر کیفیت رگلاژ اکشن هست. سعی کنید مدلهای هم ارتفاع رو باهم مقایسه کنید. با هر دو ساز بنوازید و ببینید صدا و اکشن کدام یک برای شما خوشایند تر هست. اصولا از نظر قیمتی برند یاماها قیمت مناسب تری در ایران داره.

  در پاسخ فرشاد :‌ یاماها و کاوایی رو بیشتر می‌پسندم. اگر میتونید کمی بودجه رو افزایش بدید و مدل HP504 رولند رو تهیه بفرمایید.

  در پاسخ امیر:‌ مدل ۱۶۲ دیگه تولید نمیشه ولی به نظر من از مدل ۱۴۳ بهتر هست. اگر بتونید مدل ۱۶۳ رو تهیه کنید بهتر هست.

 • پیوند دیدگاه امیر شنبه, 19 اسفند 1396 ساعت 23:34 ارسال شده توسط امیر

  سلام
  ببخشید من برای دختر ۸ سالم پیانو میخوام بین پیانو ydp143 و ydp162 کدوم مناسبتره ؟ ممنون

 • پیوند دیدگاه فرشاد جمعه, 18 اسفند 1396 ساعت 18:44 ارسال شده توسط فرشاد

  با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی و سپاس فراوان از راهنمایی های ارزنده تون.
  اگر امکانش هست میخواستم نظرتون رو در مورد یاماها 163 کورزویل M230 و کاوایی KDP90 بدونم. کدومشون رو پیشنهاد میدین و آیا در این رنج قیمت پیانو دیگه ای مد نظرتون هست؟
  درضمن یکی از فروشنده ها در تبریز ادعا میکرد که جدیدا پیانوهای فیک برند یاماها تو بازار زیاد شده که بقیمت یاماهای اصل میفروشن. البته خودش هم پیانو یاماها تو فروشگاهش داشت!!

 • پیوند دیدگاه مهرناز چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 16:16 ارسال شده توسط مهرناز

  با سلام مجدد
  ببخشید بین پیانو نو فویریخ ۱۱۵ premiere قیمت ۲۳۷۰۰و پیانو یاماها u1j ۱۲۱ قیمت ۲۷۵۰۰ کدام رو پیشنهاد میکنید؟
  اینکه اکشن پیانو فویریخ کاملا چوب است ولی یاماها مدل u1j از پلاستیک هم استفاده شده تاثیری روی کیفیت داره؟
  راجع به اکشن پرس شده یا دارای پین هم کمی توضیح میدید؟
  با سپاس

 • پیوند دیدگاه مریم دوشنبه, 14 اسفند 1396 ساعت 15:07 ارسال شده توسط مریم

  من به تازگی شروع به یادگیری پیانو کردم،در رابطه با خرید ساز در همون ابتدای کار دچار تردید هستم،نظر استادم اینه که بخرم،اما با هزینه زیادی که برای خرید ساز باید بدم ترجیح میدم که مدتی کلاس برم تا برآوردی نسبت به خودم بکنم.میخواستم از یه مرکز اجاره پیانو تا مدتی که بخوام تو آموزش جا بیفتم پیانو اجاره کنم اما استادم گفت که کیفیت ساز اجاره ای خوب نیست،از طرفی الان پیانو باربد فروش ویژه داره،پیشنهاد استادم این هست که خودشون از تهران برام سفارش بدن البته چون من با کیفیت و قیمت ساز آشنایی ندارم نمیدونم این حالتی که ایشون میگن چقدر بصرفه هست برام،خواستم نظر شما رو هم بدونم.سپاسگزارم

 • پیوند دیدگاه نرگس یکشنبه, 13 اسفند 1396 ساعت 18:42 ارسال شده توسط نرگس

  خیلی خیلی ممنونم استاد از اینکه وقت میگذارید و جواب میدید لطفا اگه میشه مدل هایی از پیانو هایی که فرمودید رو بگید که مد نظرتون هست

 • پیوند دیدگاه مهرناز یکشنبه, 13 اسفند 1396 ساعت 07:26 ارسال شده توسط مهرناز

  سلام ممنون از مطالب آموزنده تون
  من مدتی هست پیانو کار میکنم پیانو دیجیتال یاماها clp525 دارم، به دنبال خریدن پیانو اکوستیک در حدود ۲۰ میلیون هستم، شنیدم که در این رنج نمیتونم یاماها با کیفیت خوب پیدا کنم،پیشنهاد خرید پیانو پتروف دست دوم، سمیک دست دوم،یانگ چانگ دست دوم را دارم،از طرفی پیشنهاد خرید قسطی پیانو نو پرزینا و فویریخ رو دارم، به دنبال خرید سازی هستم که سالیان سال بتونم ازش استفاده کنم
  ،لطفا یکم راهنماییم کنید.

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی یکشنبه, 13 اسفند 1396 ساعت 06:16 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما. شرکت کورزویل پیانوهای بسیار با کیفیتی تولید میکنه. در اینجا سلیقه نقش مهمی رو بازی میکنه . اگر بودجه شما قابل افزایش هست از سری HP رولند ویا CLP یاماها تهیه کنید. با این وجود اگر صدا و تاچ MP-10 شما رو راضی میکنه در خریدش شک نکنید. ولی تعبیر بهترین پیانوی دیجیتال برای این مدل بیشتر یک اظهار نظر شخصی هست. مدلهای دیگری از کورزویل هستتند که نسبت به MP-10 برتری دارند.

 • پیوند دیدگاه نرگس پنج شنبه, 10 اسفند 1396 ساعت 15:08 ارسال شده توسط نرگس

  سلام استاد ببخشید به نظر شما پیانو دیجیتال کروزویل mp10خوب هست؟به من گفتن بهترین ساز دیجیتال هستش میخواستم نظر شما رو هم بدونم

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه