راهنمای انتخاب پیانو

کدام پيانو برای شما مناسب است؟ دیجیتال یا آکوستیک ؟

 • چهارشنبه, 01 مرداد 1393 ساعت 06:11
 • منتشرشده در مطالب آموزشی
 • بازدید 213596 دفعه

پاسخ این سوال به شرایط و نیازهای شما بستگی دارد. نکاتی که در این مطلب به آنها اشاره می‌شود می‌تواند شما را در خصوص انتخاب صحیح پیانو راهنمایی کند.

 

============================

منبع : وب سایت PTG، وب سایت شرکتهای YAMAHA و ROLAND

مترجم: محسن جوزی

===========================

در شروع اجازه بدهید تا به چند نکته کلیدی در مورد پیانو بپردازیم. قدمت پیانوهای مدرن به حدود 300 سال میرسد. بارتولومئو کریستوفوری اولین ساز پیانوفورته را در ایتالیا اختراع نمود که در آن از مکانیزم چکش برای به ارتعاش درآوردن سیمها استفاده می شد. ارتعاش سیم در بسیاری از سازها(سازهای زهی) منبع ایجاد صوت می باشد ولی تفاوت پیانو با سایر سازهای زهی در این است که برخلاف آنها، صدای پیانو در اثر کوبش چکشها به سیم ایجاد میشود و نه با زخمه زدن و یا کشیدن آرشه بر روی سیم. با اختراع این ساز امکان ایجاد شدتهای مختلف صوت ( قابلیتی که در سازهای کلاویه ای قبل از آن، نظیر هارپسیکورد، وجود نداشت) فراهم شده و نوازنده میتواند احساس بیشتری به موسیقی خود بدهد.

پیانوی ساخته شده توسط بارتولومئو کربستوفوری در سال ۱۷۲۰

پیانوی ساخته شده توسط بارتولومئو کریستوفوری در سال ۱۷۲۰

 

پیانوهای آکوستیک تقریبا از 10000 قطعه متفاوت تشکیل شده اند و از لحاظ ساختار به دو دسته کلی تقسیم میشوند: پیانوهای گرند و پیانوهای دیواری (upright). پیانوهای گرند به صورت افقی بوده و طول آنها بین 120 تا 270 سانتیمتر (و حتی بیشتر از آن) است. سیمهای گرند پیانو  به صورت افقی و موازی با زمین قرار گرفته است و چکشها پس از ضربه زدن به سیم با نیروی وزن خود به پایین برمی گردند. پیانوهای دیواری بر اساس ارتفاع به سه دسته اسپینت (91 تا 96 سانتیمتر)، کنسول ( 96 تا 106 سانتیمتر) و استودیو (بلند تر از 106 سانتیمتر) تقسیم میشوند. در پیانوهای دیواری سیم ها به صورت عمودی نسبت به زمین قرار گرفته اند و بنابراین این پیانوها بهترین انتخاب برای اتاق های کوچک محسوب می شوند. اكشن پیانوی دیواری نوع تغییر یافته‌ی اکشن پیانوی گرند است.

پیانوهای دیجیتال ابزارهایی الکترونیکی هستند که بر مبنای باز پخش صدای پیانو ضبط شده (که در حافظه‌ی آنها جای داده شده است) کار می‌کنند. تعداد کلاویه ها در پیانوهای دیجیتال بین 61 تا 88 کلید است ولی از چکش، سیم و بسیاری از اجزای متحرک که در پیانوهای آکوستیک یافت میشود خبری نیست. سرعت و كیفیت ضربه‌ی وارد شده به کلاویه از طریق  1 تا 4 حسگر (‌تعداد حسگر ها در پیانوهای مختلف متفاوت است) اندازه گیری شده و به بخش تحلیل و پردازش صدا منتقل میشود. با افزایش تعداد حسگر ها كه ممكن است از نوع تماسی یا نوری باشد،‌ تحلیل سرعت و كیفیت لمس كلاویه با دقت بیشتری انجام می‌گیرد. پیانوهای دیجیتال با کیفیت معمولا دارای کلاویه های سنگین (weighted) هستند تا بتوانند حسی مشابه با پیانوهای اکوستیک را شبیه سازی كنند. در برخی از انواع گرانبهای این پیانوها وزن کلاویه ها همانند پیانوهای آکوستیک متفاوت است، به طوری‌که با حرکت به سمت راست، وزن کلاویه ها سبک تر می‌شود.

تقاوت اندازه و وزن چکشها در پیانوی آکوستیک

تغییر وزن و اندازه‌ی چکشها در پیانوی آکوستیک 

 

در مدلهای گرانتر سیستم رها سازی (escapement) تعبیه شده است که مکانیزم رهاسازی در پیانوهای آکوستیک را شبیه سازی می‌کند. در این پیانوها به هنگام نواختن بسیار آرام کلیدها (پیانیسیمو) احساس می‌كنید كلاویه در میانه‌ی راه به مقدار بسیار ناچیزی در مقابل فشار رو به پایین مقاومت نشان می دهد و پس از آن به راحتی تا انتهای عمق كلید پایین می‌رود. کیبوردها و ارگ های الکترونیکی عموما فاقد این نوع کلاویه ها هستند و کلیدها به کمک نیروی فنر بالا می آیند. صدای پیانوهای دیجیتال از طریق بلندگوهای نصب شده بر روی آنها و یا هدفون قابل شنیدن است.

مقایسه اکشن پیانو دیجیتال و آکوستیک کاوایی

مقایسه‌ی اکشن چوبی پیانوی دیجیتال و گرند پیانوی Kawai. استفاده از وزنه و حسگر در اکشن پیانوی دیجیتال به خوبی قابل مشاهده است.

 

اگر در محیطی آپارتمانی زندگی می کنید و صدای بلند پیانو آکوستیک محدودیت ایجاد می‌کند، عموما پیانوهای آکوستیک به کار شما نمی آیند، چرا که صدای آنها به اندازه‌ ی پیانو های دیجیتال قابل کنترل نیست. افراد بسیاری هستند که به دلیل این محدودیت نمیتوانند از پیانوی آکوستیک گرانبهای خود به خوبی استفاده کنند. شاید بزرگترین مزیت پیانوهای دیجیتال امکان کاهش صدای و استفاده از هدفون باشد. البته این مشکل را میتوانید با نصب سیستم Silent بر روی پیانوهای آکوستیک نیز برطرف نمایید. یکی دیگر از مزیتهای پیانوهای دیجیتال امکان انتقال اطلاعات آن به کامپیوتر و استفاده از نرم افزاری های تولید موسیقی است. شما میتوانید با استفاده از رابط MIDI پیانو خود را به کامپیوتر وصل کرده و ازمزایای بیشمار آن بهره مند شوید.

در هنگام خرید پیانو همواره سعی کنید تا با کیفیت ترین آنها را انتخاب نمایید. سعی کنید انواع مختلف پیانوهای دیجیتال و آکوستیک با قیمتهای متفاوت را امتحان کنید و قطعه ای بر روی آن بنوازید تا با کلاویه ها و جنس صدای آنها آشنا شوید. برای بهتر آشنا شدن با ویژگیهای پیانوهای مختلف میتوانید برخی از توصیه‌های زیر را بر روی پیانو امتحان کنید تا به صدا و سلیقه دلخواهتان نزدیکتر شوید. پس از انتخاب محدوده قیمتی و نوع پیانو میتوانید از بین پیانوهای موجود در این محدوده انتخاب خود را نهایی نمایید.

 

 

کانال تلگرام خانه پیانو

 

توصيه‌هايی برای انتخاب صحيح پیانو

 

 •  نتهای مختلفی را در محدوده بم(سمت چپ) ، وسط و زیر(سمت راست) ساز بنوازید. آیا صدایی که می‌شنوید شفاف و واضح است. آیا صدای قسمت بم غنی و پر است؟ وقتی نتهای قسمت زیر (راست) را می‌نوازید دقیقا چه صدایی میشنوید؟
 •  در قسمتهای مختلف : بم، وسط و زیر، کلیدها را با شدتهای قوی و ضعیف بنوازید.آیا تفاوتی احساس می‌کنید؟
 •  چند نت متفاوت را همزمان نواخته و آکوردهای متعددی را بر روی کلیدها بنوازید. با این کار میزان سفتی کلیدها را امتحان کنید. برخی افراد به دنبال تاچ سبک (حالتی که کلیدها به راحتی پایین می روند) هستند و برخی دیگر تاچ سنگین را ترجیح می‌دهند. البته سلیقه‌‌ی شما در انتخاب سبک یا سنگین بودن تاچ پیانو به سَبک و نوع موسیقی که می‌نوازید هم بستگی دارد.
 •  چند تریل و ترمولوی سریع را بر روی کلیدها امتحان کنید. سپس تعدادی نت را به صورت استاکاتو (نتهای کوتاه و مقطع) بنوازید. آیا وقتی دست خود را از روی کلید برمی دارید صدای آن کلید بلافاصله قطع میشود؟
 •  پدالها را امتحان کنید. آیا وقتی پدال سمت راست را فشار میدهید صدای تمامی کلیدهای نواخته شده به طور یکسان ادامه می یابد؟ آیا با فشار دادن پدال سمت چپ صدای پیانو کمی نرمتر میشود؟ این کار را در پیانوهای دیجیتال نیز انجام دهید تا تاثیر آن را بر روی کیفیت و حجم صدا لمس کنید( برای ارزيابی صحیح عملكرد پدالها توصيه میشود تا در محيطی ساكت و آرام اين كار را انجام شود).
 •  یک قطعه بر روی پیانو مدنظرتان بنوازید. آیا صدای این پیانو تاثیری در بهتر نواختن این قطعه دارد؟ آیا وقتی این قطعه را اجرا میکنید حس خوبی دارید؟

 

 

مقایسه ویژگیهای پیانوهای آکوستیک و دیجیتال

 

ویژگی

پیانوی آکوستیک

پیانوی دیجیتال

منبع ایجاد صدا ارتعاش سیمها به وسیله ضربه چکشها و تقویت صدای ایجاد شده توسط رزونانس صفحه چوبی ساز باز‌پخش صدای ضبط شده پیانو که در حافظه آن بارگذاری شده است. صدا از طریق هدفون و یا بلندگوهای نصب شده بر روی پیانو قابل شنیدن است.
کیفیت صدا قابلیت ایجاد کلیه جنبه های بیانی و اجرایی (با توجه به مهارت نوازنده )را دارد. در نمونه های ارزان قیمت فاقد تمامی جنبه های بیانی و اجرایی می باشد ولی در سالهای اخیر پیشرفتهای چشمگیری در شبیه سازی مفاهیم بیانی صورت گرفته است و سازهایی با کیفت صدا و تاچ بسیار بالا معرفی شده اند.
تعداد کلیدها عموما 88 کلید در سایز کامل (در برخی از پیانو های قدیمی 85 کلید نیز دیده میشود) 61 تا 88 کلید (ممکن است در برخی نمونه های ارزان قیمت ابعاد كلیدها كوچكتر باشند)
حساسیت تاچ (touch sensitivity) مکانیزم اکشن (حرکت قطعات متحرک اکشن) امکان کنترل رنگ و شدت صدا را به نوازنده می دهد. در نمونه های ارزان قیمت کنترل محدودی بر روی رنگ و شدت صدا وجود دارد ولی در سالهای اخیرسازندگان معتبر با استفاده از اكشن هایی با سه یا چهار سنسور توانسته اند بسیاری از قابلیت های پیانوهای آكوستیك را شبیه سازی كنند.
پدال ها 2 یا سه پدال (عموما پدال وسط در پیانوهای دیواری به عنوان silent و در گرند پیانوها به عنوان Sostenuto عمل می کند). 3 پدال ( عموما پدال وسط همانند گرند پیانو نقش Sostenuto را برعهده دارد) در نمونه های ارزان قیمت ممکن است پدال ها جداگانه فروخته شوند.
قیمت پیانوهای دیواری 3500 تا 30000 دلار و پیانوهای گرند نیز در محدوده 7500 تا بیش از 85000 دلار فروخته می شوند. 1000 تا 3000 دلار ( پیانوهایی که از نظر کیفیت به پیانوهای آکوستیک بیشتر شباهت داشته باشند ممکن است قیمتی بیش از 3000 دلار داشته باشند)
شکل ظاهری مبله شده از جنس چوب با پرداخت های مختلف در مدلهای گرانقیمت بسیار شبیه به پیانوهای آکوستیک می باشند.
مراقبت و نگهداری 1 یا 2 بار در سال بایستی کوک شوند. کنترل رطوبت هوای اطراف آن از اهمیت بالایی برخوردار است. عدم رسیدگی و مراقبت موجب افت کیفیت صدای آن میشود. نیاز به کوک و یا مراقبت خاص ندارند.
تعمیرات پیانوهایی که به درستی از آنها مراقبت شود معمولا به تعمیرات خاصی نیاز ندارند. با بالارفتن عمر پیانو امکان بروز خوردگی و پارگی در قطعات آن بیشتر می شود. در صورت بروز مشکل اساسی، هزینه تعمیرات آنها بسیار بالا می باشد.
ارزش ذاتی پس از استفاده پیانوهای خوب ده ها سال عمر میکنند و حتی ممکن است پس از استفاده ارزشمندتر شوند. با گذشت زمان افت قیمت بالایی دارند.
مناسب بودن برای آموزش پیانو پیانوهای آکوستیک با کیفیت بالا قابلیت اجرای کلیه سبکهای موسیقی را دارند. برخی از مدرسین اعتقاد دارند که بعضی از مهارتها تنها بر روی پیانوی آکوستیک قابل یادگیری هستند. نظرات متفاوتی در این خصوص وجود دارد. برخی از مدرسین با آموزش هنرجویان سطح بالا با استفاده از سازهای دیجیتال مخالفند.
وزن 200 تا 500 کیلوگرم 25 تا 100 کیلوگرم
قابلیت جابجایی برای جابجایی به 2 یا تعداد بیشتری افراد مجرب و ابزار تخصصی نیاز است. مدلهای ارزان را به تنهایی میتوان جابجا نمود. در مدلهای سنگینتر،علی الخصوص گرندهای دیجیتال استفاده از افراد مجرب برای حمل و نقل توصیه میشود.
امکانات الکترونیکی در صورت نیاز می توان این امکانات را بر روی آنها نصب نموده و آنها را به کامپیوتر و یا سیستمهای استودیویی متصل نمود. امکانات الکترونیکی به طور پیشفرض بر روی همه پیانوهای دیجیتال نصب شده است. برخی از آنها قابلیت ضبط با کیفیت صدا را برای مقاصد آهنگسازی دارند. امکان اتصال آنها به کامپیوتر با استفاده از کابل رابط MIDI یا USB وجود دارد.
منبع قدرت نیاز ندارد برق

 

سوالات متداول درباره پیانوهای دیجیتال:

 

1-آیا استفاده از پیانوهای دیجیتال فرم دست را خراب می‌كند؟ به نظر می‌رسد عنوان این موضوع بیشتر یك ترفند تبلیغاتی برای فروش اجباری پیانوهای آكوستیك به شما باشد. مهمترین عامل در اشتباه فراگرفتن فرم دست عدم تدریس صحیح پیانو و در برخی مواقع عدم توجه و همكاری هنرجو در یادگیری فرم صحیح دست است. تاكید بیش از حد بر استقلال انگشتان و عدم استفاده از ساعد و بازو در اولین ماه‌های آموزش بیشترین ضربه را به فرم دست هنرجو می‌زند.

2- آیا در مراحل پیشرفته می‌توانیم از پیانوی دیجیتال استفاده كنیم؟ اگر امكان خرید پیانوی آكوستیك برای شما وجود نداشته باشد پاسخ این سوال بلی است. با توجه به اینكه در پیانوهای آكوستیك صدا به‌طور كاملا طبیعي ايجاد می‌شود، نوازنده به تدریج یاد می‌گیرد چگونه رنگهای صوتی مختلف را با تغییر در كیفیت لمس كلاویه ایجاد كند و در واقع كنترل تمامی جنبه های صدا بر عهده‌ی نوازنده است. در پیانوهای دیجیتال این موضوع به دلیل اینكه صدا از پیش ضبط شده است كمی دشوار (و در اغلب مدلهای ارزانقیمت تقريبا غیرممكن است) است. اما سازندگان معتبری نظیر رولند، یاماها و كاوایی با تولید پیانوهای دیجیتال بسیار پیچیده تا حدی این مشكل را حل كرده اند. پیانوهای دیجیتال گرانقیمت با به كارگیری تكنولوژی های بسیار پیشرفته می‌توانند اجرای اغلب تكنیكهای بسیار ظریف را بر روی سازهای دیجیتال فراهم كنند. البته باز هم باید توجه داشت كه به دلیل استفاده از بلندگو برای پخش صدا نمی توان شرایط آكوستیك مشابه با پیانوهای مكانیكی را از یك پیانوی دیجیتال انتظار داشت.

3- چه برندهایی بهترین پیانوهای دیجیتال را تولید می‌كنند؟  یاماها، رولند،‌كاوایی،‌کرگ، كاسیو،كورزویل و دایناتون را می‌توان به عنوان جدی ترین تولید كنندگان پیانو دیجیتال نام برد. اغلب این برندها برای پوشش بودجه های مختلف، سازهای متنوعی را تولید می كنند، بنابراین به هنگام خرید سعی كنید پیانوها را با توجه محدوده‌ی قیمت آنهاارزیابی كنید. البته با توجه به گستردگی برندها و مدل های موجود گاهی تصمیم گیری نهایی دشوار می‌شود. پیش از قطعی کردن تصمیم خود برای خرید، بد نیست با استفاده از چند روش ساده پیانوی خود را مورد بررسی قرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پیانوهای دیجیتال می‌توانید کتاب راهنمای جامع خرید پیانوهای دیجیتال را از اینجا دانلود کنید.

 

سوالات متداول درباره پیانوهای آكوستیك

 

1- آیا هر پیانوی آكوستیكی  نسبت به پیانوی دیجیتال برتری دارد؟‌ خیر. خرید برخی از پیانوهای دست دوم و همچنین برخی از برندهای غیر استاندارد می‌تواند مشكلات بسیاری برای شما به همراه داشته باشد. اگر تخصص كافی در خرید پیانوی دست دوم ندارید و بودجه ی شما محدود است ممكن است پیانویی تهیه كنید كه نیاز به تعمیرات اساسی داشته باشد ومتاسفانه در برخی موارد ممكن است تعمیر مقرون به صرفه نباشد. در عین حال  اغلب پیانوهای غیر استاندارد به دلیل استفاده از چوب و مواد اولیه‌ی نامرغوب  مشكلات ساختاری دارند و با مسائلی نظیر عدم پایداری كوك و رگلاژ مواجه هستند. اگر بودجه ی شما كم است و توان خرید پیانوی آكوستیك خوب را ندارید بهتر است آموزش را با یك پیانوی دیجیتال مناسب شروع كنید و در آیند‌ه‌ی نزدیك با تامین بودجه و كسب آگاهی بیشتر،  نسبت به خرید ساز آكوستیك اقدام كنید.

2-  چه برندهایی معتبر هستند و رتبه بندی آنها چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است به این مطلب مراجعه نمایید. اگر برند پیانوی مورد نظر شما در جداول این مقاله موجود نبود حتما مطالعه‌ی دقیقتری در باره ی آن انجام دهید و با متخصصین معتمد مشورت كنید.متاسفانه برخی از برندهای موجود در ایران در هیچ كجای دنیا وجود خارجی ندارند! برای درك و مقایسه‌ی بهتر می توانید قیمت جهانی مدلهای مختلف پیانو را در این مطلب جستجو كنید. اگر فرصت بازدید و مقایسه‌ی مدلها و برندهای مختلف را ندارید می‌توانید با مراجعه به مطلب مدلهای منتخب پیانوهای آکوستیک و دیجیتال ، چشم انداز بهتری در‌باره ی بهترین های بازار امروز داشته باشید.

3- آیا خرید پیانوی آكوستیك دست دوم بهتراز خرید ساز نو است؟ جواب این سوال بستگی به شرایط دارد. اگر شما تازه كار هستید و هیچ اطلاعی از مسائل فنی پیانو ندارید و از طرفی به فرد متخصص و معتمد دسترسی ندارید بهتر است ساز نو تهیه كنید، حتی اگر این كار نیازمند افزایش بودجه باشد. اگر تجربه‌ی نوازندگی دارید باز هم توصیه می‌شود  با متخصص معتمد مشورت كنید و سعی كنید سوابق نگهداری پیانوی مورد نظرتان را به دست بیاورید. بسیاری از مشكلات پیانو در ظاهر خود را نشان نمی دهند و نیاز به كارشناسی دقیق دارند. در سالهای اخیر به علت افزایش نجومی قیمت پیانو افرادی نسبت به واردات پیانوهای بسیار قدیمی با عمر بیش از 20 سال اقدام كرده و با عناوینی نظیر اصل ژاپن و اصل آلمان سعی در فروش این پیانو ها به قیمت گزاف دارند. به یاد داشته باشید قیمت گذاری سازهای دست دوم بسیار سخت تر و پیچیده تر از سازهای نو است( برای اطلاع از نحوه قیمت گذاری اصولی سازهای دست دوم این مطلب  را مطالعه نمایید). بسیاری از این پیانوها به دلیل گذشت زمان نیاز به تعمیرات اساسی داشته و تنها در صورتی ارزشمند هستند كه قطعات تعویض شده به صورت اوریجینال باشند و به درستی تعویض شده باشند، در غیر این صورت پیانوی شما ارزشی نخواهد داشت. لذا برای خرید چنین سازهایی همواره از سلامت و صحت تمامی اجزای پیانو اطمینان حاصل كنید.

4- آیا عدم رسیدگی به پیانوهای آكوستیك می تواند موجب افت كیفیت آنها شود؟  بلی. كوك و رگلاژ منظم سالیانه مهمترین عامل در حفظ و ارتقاء كیفیت پیانوهای آكوستیك است. پیانوهای گرانقیمت علاوه بر كوك و رگلاژ نیازمند مراقبت های خاص دیگری نظیر  تنظیم دقیق میزان رطوبت نیز هستند. لذا به هنگام خرید سازهای آكوستیك همواره در نظر داشته باشید كه نگهداری این سازها نیازمند صرف هزینه‌ی نگهداری است. اغلب پیانوهای نو ، با انجام 5-6 دوره كوك و رگلاژ منظم در چند سال اول به بهترین وضعیت از نظر صدا و اكشن می‌رسند (‌البته به شرط آنكه به طور منظم نواخته شوند).

 

محسن جوزی

نوازنده ، مدرس و تكنسين پيانو،

عضو رسمی انجمن تکنسین‌های پیانو در امریکا ( PTG)

عضو رسمی MTNA

830 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه ایدین شنبه, 05 اسفند 1396 ساعت 01:55 ارسال شده توسط ایدین

  سلام و عرض ادب
  میبخشید که وقتتون رو میگیرم و ممنونم بابت مطالب پر کاربردی که لطف میکنید من نوازنده ویولن هستم و ساز تخصصیم ویولن هست اما به علت علاقه به علوم و درس های آهنگسازی چاره ای جز یادگیری پیانو وجود نداره گویا. بذای کارهای آهنگسازی و تنظیم پیانو های دیجیتال بیشتر به کار میاد یا آکوستیک ؟؟ و اگر دیجیتال کدوم مدل و برند رو شما توصیه میکنید در سطح کیفی بالا؟ و ممنون میشم اطلاعاتی در مورد نمایندگی فروش رولند لطف کنید
  سوال بعدیم در مورد پیانو اکوستیک هست بین پتروف و دابلیو هافمن و شیمل شما کدوم رو مناسب تر میدونین ؟؟ ایا شیملی که در ایران هست واقعا ساخت آلمان هست یا تحت لایسنس هستن؟؟
  به نظر شما در انتخاب بین دو برند پتروف و فیوریخ انتخاب فیوریخ 133 آپرایت به نسبت ارتفاع 118 پتروف ارجعیت نداره با توجه به اینکه ارتفاع بلند هست و این ممکن هست تو تاچ و خصوصا محدوده صصداهای بم بهتر باشه ؟؟ و البته قیمت پایین تر هم هست
  خیلی ممنون و سپاسگزارم از لطفتون

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 10:02 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ علی :‌ عمق کلاویه های پیانو با توجه به طراحی اکشن از حدود ۸ تا ۱۱ میلیمتر متغیر هست. البته صرفا با توجه به عمق کلاویه نمیشه صحبتی در مورد کیفیت اجرای دینامیک اکشن کرد. چرا که قدرت پیانو در به نمایش گذاشتن شدت های مختلف صدا وابسته به طراحی کلی اکشن است. با توجه به تجربه ی من برند رولند بهترین و طبیعی ترین تاچ رو در پیانوهای دیجیتال داره. البته دقت داشته باشید که با همه‌ی تلاشهایی که شده همچنان تفاوت تاچ پیانوی دیجیتال و آکوستیک قابل لمس هست. برخی از برندها مثل بلوتنر پیانوهایی تولید کردند که مکانیزم کامل رو داشتند ولی صدا به صورت دیجیتال ایجاد می‌شد. متاسفانه بازر رقبت چندانی به این مدلها نشون نداد . چرا که قیمت تمام شده ساز تقریبا برابر با قیمت پیانوی آکوستیک میشه.

  در پاسخ علی :‌ درمحدوده ۴ تا ۶ میلیون مدلهای ۱۶۳ یاماها و rp302 رولند رو پیشنهاد میکنم. خرید برند برگمولر رو توصیه نمیکنم.

  در پاسخ mahsaeii : متاسفانه به دلیل عدم حضور در تهران بزرگ! اطلاعات جامعی در این خصوص ندارم.

 • پیوند دیدگاه mahsaeii یکشنبه, 15 بهمن 1396 ساعت 22:13 ارسال شده توسط mahsaeii

  سلام استاد
  قصد يادگيري پيانو دارم ، در شرق تهران استاد خوب ميتونيد بهم معرفي كنيد
  ممنونم

 • پیوند دیدگاه علی جمعه, 13 بهمن 1396 ساعت 00:05 ارسال شده توسط علی

  با درود و ادب
  جناب جوزی ارجمند از شما برای بیان تجربیات و دانش ارزشمندتون سپاسگزارم. پسرم من 13 سالشه و حدود دوسالی هم گیتار کار میکنه. به پیانو هم علاقمنده و به همین منظور تصمیم به خرید پیانو برای شروع کار دارم. با بودجه تا 4 میلیون تومان چه مارک و مدلی رو پیشنهاد می کنید؟ یکی از دوستان که تو کار موسیقی هست برگمولر پی 10 رو پیشنهاد داده و از برند یاماها و دایناتون هم تعاریفی شنیدم. پس از مطالعه مطالب جنابعالی مشتاق شدم نظر شما رو هم جویا بشم.
  ضمنا اگه امکان داره بفرمایید در کدام منطقه تدریس پیانو دارید و اطلاعات مورد نیاز در این مورد رو. با سپاس

 • پیوند دیدگاه علی دوشنبه, 09 بهمن 1396 ساعت 20:59 ارسال شده توسط علی

  با سلام و احترام
  ضمن سپاس فراوان از مقالات و مطالب بسیار ارزشمند و بی نظیرتان
  1- خواهشمندم در صورت امکان راجع به "عمق کلاویه مناسب"، استاندارد آنها و تأثیرش در نوازندگی یا اجرای نوانس‌ها نیز توضیح دهید. تقریباً هیچ‌جا چنین مطلبی پیدا نکردم!
  2- کدام یک از پیانوهای دیجیتال نزدیک‌ترین و شبیه‌ترین اکشن و کلاویه به پیانوهای آکوستیک را دارند؟ آیا پیانوی دیجیتالی وجود دارد که مانند "پیانوهای آکوستیک سایلنت" عمل کند و کلاویه‌ها با چکش واقعی و در عین حال ایجاد صوت دیجیتالی عمل کنند؟!!!

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی یکشنبه, 08 بهمن 1396 ساعت 23:23 ارسال شده توسط محسن جوزی

  متاسفانه با این برند آشنایی ندارم . از مطلب زیر میتونید برندهای معتبر رو جستجو کنید و از وضعیت کیفی اونها مطلع بشید.
  http://pianohouse.ir/pianos/acoustic-piano/item/75-acoustic-world-rating

 • پیوند دیدگاه تهمینه شنبه, 07 بهمن 1396 ساعت 15:49 ارسال شده توسط تهمینه

  سلام وقت بخیر من پیانو یاماها p45 دیجیتال رو واسه شروع یادگیری پیانو خریدم ولی الان میخوام اکوستیک بگیرم یه برند به من معرفی کردن به نام پالاتینو ایتالیایی راجع به این برند هیچ اطلاعاتی ندارم گفتن برند خوبیه فقط به ایران تازه وارد شده لطفا راهنمایی بفرمائید.

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی جمعه, 06 بهمن 1396 ساعت 09:36 ارسال شده توسط محسن جوزی

  با عرض پوزش بابت تاخیر در ارسال پاسخ ها :‌
  در پاسخ مریم :‌ به نظر من مدل ۱۶۳ انتخاب بهتری هست. اکشن ۱۶۳ کیفیت بالاتری داره.

  در پاسخ محمد :‌اگر صرفا نواختن پیانو مد نظر شما هست CLP585 انتخاب بهتری هست ولی چنانچه علاقه مند به کار اجرا و تنظیم هستید سری CVP گزینه بهتری هست. دقت داشته باشید که در محدوده ی بالاتر از ۱۵ میلیون برند رولند انتخاب های بی نظیری داره . حتما مقایسه کنید پیش از خرید.

  در پاسخ محمد مهدی قاسمیان : ۷ سالگی به نظر من زمان خوبی برای شروع هست. متاسفانه اطلاعی از اساتید کرج ندارم. بستگی داره که چقدر از ادامه راه مطمئن هستید و چقدر بودجه دارید. اگر مطمئن هستید که فرزندتون ادامه میده به راهش و بودجه مورد نیاز رو هم دارید حتما ساز آکوستیک رو تهیه بفرمایید.

  در پاسخ حسین :‌ نسبت به این برندها شناختی ندارم متاسفانه . در قیمت زیر ۲۰ میلیون مدل ۱۱۳ یاماها میتونه انتخاب خوبی باشه . البته برندهایی نظیر هایلون پرزینا وبر سمیک و ... هم سازهای بسیار خوبی دارند .

  در پاسخ پویا :‌دایناتون سازهای استاندارد و خوبی تولید میکنه . ولی برندهایی نظیر رولند و یاماها تقریبا با کیفیت ترین سازها رو تولید می کنند.

  در پاسخ نازنین :‌ اگر پیانوی بلاروس تمیز پیدا کنید بله سازهای خوبی هستند و در حد قیمتشون . ممکنه تشخیص خوب و سالم بودن این پیانوها برای شما ممکن نباشه و به همین دلیل توصیه میکنم با یه پیانوی دیجیتال استاندارد کار یادگیری رو شروع کنید.

 • پیوند دیدگاه نازنين دوشنبه, 02 بهمن 1396 ساعت 16:29 ارسال شده توسط نازنين

  با سلام و احترام
  خيلي ممنون ازتون بابت اين اطلاعاتتون. چنتا سوال دارم. من بسيار علاقمند به صداي پيانوي بلاروس شدم و الان متاسفانه نو تو بازار پيدا نميشه. ميخوام بگردم دست دومش رو بگيرم. بين ٥ تا ١٠ تومن تو بازار پيدا ميشه. ميخواستم بدونم اين برند رو پيشنهاد ميفرمايين شما هم؟ و به نظرتون پيانو ديجيتال بگيرم يا دست دوم آكوستيك؟

 • پیوند دیدگاه پویا دوشنبه, 25 دی 1396 ساعت 17:59 ارسال شده توسط پویا

  سلام به نظر شما پیانو برند دایاتون چطوری هست؟
  میگن چون دایاتون کره ای هست و یاماها چینی هست پس از یاماها بهتره؛ نظر شما چیه؟

 • پیوند دیدگاه حسين دوشنبه, 18 دی 1396 ساعت 09:10 ارسال شده توسط حسين

  براي دختر 10 ساله ام ميخواستم پيانوي آگوستيك تهيه كنم . با چند نفر مثل مدرسين و كوك كننده ها صحبت كردم، نظرات متفاوتي براي خريد داشتند . راهنمايي بفرمايد در محدوده زير 20 ميليون خريد نو magni & fico با اقساط 12 ماهه و پيش پرداخت 5 ميليون از شركت معتبر بهتر است يا wagner شش ماه كاركرده با قيمت 12 ميليون نقد خانگي

 • پیوند دیدگاه محمد مهدی قاسمیان شنبه, 16 دی 1396 ساعت 19:29 ارسال شده توسط محمد مهدی قاسمیان

  با سلام و احترام.من یک پسر ۷ ساله دارم،ساکن کرج هستیم،
  اول اینکه استاد خوب تو کرج سراغ دارید؟بعدم نمیدونم کدوم بهتره.دیجیتال یا آکوستیک.سوم اینکه ممنون میشم راهنمایی کنید اصلا این سن مناسبیه برای یادگیری یا خیر

 • پیوند دیدگاه محمد جمعه, 15 دی 1396 ساعت 09:32 ارسال شده توسط محمد

  سلام به شما استاد گرامی... من یک کارمند 35 ساله هستم و میخوام پیانو رو از صفر اغاز کنم. بین دو مدل cvp701 در رنج قیمت 10 میلیون تومان و clp585 رنج قیمت 17 میلیون تومان ...شما کدام یک رو پیشنهاد میدیدن ؟ دو تا نکته اول اینکه خب اختلاف مبلغ فاحش هست و دوم اینکه میخوام حدودا 10...15 سالی با این پیانو کار کنم و نیاز به تعویض نداشته باشم....خصوصا موقعی که ادم پیشرفت میکنه و حرفه ای تر کار میکنه.....ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

 • پیوند دیدگاه مریم شنبه, 09 دی 1396 ساعت 17:15 ارسال شده توسط مریم

  سلام استاد من یه پسر ۵ ساله دارم میخوام براش ساز تهیه کنم, سوال من اینه که از این دو مدل یاماها کدام بهتره؟
  ydp 163 یا ydp s50؟

 • پیوند دیدگاه علی کریم لی شنبه, 09 دی 1396 ساعت 12:46 ارسال شده توسط علی کریم لی

  ممنون از راهنماییتون. پایدار باشید.

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی پنج شنبه, 07 دی 1396 ساعت 22:39 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما
  متاسفانه تاکنون تجربه ی نوازندگی با این برند رو نداشتم. پیشنهاد میدم یکی از مدلهای ۶۳۵ یا ۶۴۵ یاماها و یا مدل ۵۰۴ رولند رو تهیه بفرمایید. دقت بفرمایید که استفاده از کیبورد تنها به مدت چند جلسه میتونه ادامه پیدا کنه . حتی پیانوهای دیجیتال ۲ میلیون تومنی نظیر p115 یاماها بسیار بسیار استاندارد تر از کیبورد هست.

 • پیوند دیدگاه علی کریم لی دوشنبه, 04 دی 1396 ساعت 14:55 ارسال شده توسط علی کریم لی

  درود بر شما من برای پسرم که بیش از دو سال است کلاس پیانو میره و ده سالش است می خوام پیانو بخرم متاسفانه تا الان هم با کیبورد کار کرده. چون شروع کلاس استادش گفت برای چند سال اول میتونه با کیبورد کار کنه.اگر می گفت حتما همون اول براش پیانو تهیه می کردم. آکوستیک قیمتش بالاست و ما هم آپاتمان نشین. یه فروشگاهی پیانویDexibell دیدم چند تا مدل هم داشت تا هشت و نه میلیون هم قیمت داشت می گفتند ساخت ایتالیا ست. لطفا منو راهنمایی کنید.متشکرم

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی یکشنبه, 03 دی 1396 ساعت 08:29 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ معصومه : به نظر من از برندهای معتبری نظیر رولند،‌ یاماها،‌ کاوایی، کورزویل و .... تهیه بفرمایید. با این برند آشنایی ندارم

  در پاسخ علیرضا شمسی :‌ در محدوده ی قیمت ۲ تا ۳ میلیون به نظرمن بهترین گزینه ها مدل FP30 رولند و p115 یاماها هست.

 • پیوند دیدگاه علیرضا شمسی چهارشنبه, 29 آذر 1396 ساعت 14:27 ارسال شده توسط علیرضا شمسی

  سلام استاد .ممنون بابت مطالب خوبتون .من تصمیم دارم پیانوی دیجیتال کار کنم ، بودجه ام حدود 2 ملیون تومان است .پیشنهادشما چه مدل پیانویی است ؟
  تشکر فراوان

 • پیوند دیدگاه معصومه سه شنبه, 28 آذر 1396 ساعت 10:44 ارسال شده توسط معصومه

  با سلام و خسته نباشید
  برای خرید پیانو دیجیتالی به خیابان لارستان رفتم و در آنجا برای خرید به من پیشنهاد پیانو برند blitz مدل 521 با قیمت پنج میلیون و پانصدهزارتومان داده شد ولی در هیچگدام از سئوالات من از این برند نامی ندیدم خواهشمندم من را راهنمایی فرمایید ایا این برند گزینه خوبی است یا خیر در غیر این صورت گزینه بهتر را به من معرفی فرمایید
  با تشکر معصومه

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه