راهنمای انتخاب پیانو

۶ روش ساده برای ارزیابی پیانوهای دیجیتال

در این مطلب به شش روش ساده برای ارزیابی کلی پیانوهای دیجیتال اشاره می‌شود تا به کمک آنها بتوانیم تصمیم گیری بهتری در انتخاب پیانوهای دیجیتال داشته باشیم.

 

با تغییر سبک زندگی، پیانوهای دیجیتال در سال های اخیر جایگاه ویژه ای در میان نوازندگان پیانو پیدا کرده‌اند.در حال حاضر در بازار پیانوهای دیجیتال نیز با برندها و مدل های بسیاری روبرو هستیم که کار انتخاب پیانو را کمی دشوار می کند.

===========================

نویسنده :Graham Howard

ترجمه : محسن جوزی

==========================

۱-کمی دورتر از پیانو بایستید و از شخصی بخواهید تا چند دقیقه ‌ای با آن بنوازد.

این بهترین روش برای تست کیفیت صدای پیانو است. اگر کمی دورتر بایستید و صدای پیانو را بشنوید تصمیم گیری بهتری در باره‌ی کیفیت صدای ساز خواهید داشت.


۲-صدای پیانو را به کمترین مقدار کاهش دهید. آیا صدای کلیدها خیلی بلنداست؟

یکی از شایع ترن شکایاتی که از پیانوهای دیجیتال می‌شود صدای بلند کلیدها است. البته وقتی صدای پیانو بلند باشد صدای کلیدها خیلی محسوس نیست. بنابر این بهتر است صدای پیانو را در پایین ترین حالت قرار داده و بخشی از یک قطعه را بی صدا بنوازیم و یا کلید های مختلفی را به صورت تصادفی ضربه بزنیم.
همانطور که خواهید دید به هنگام پایین رفتن و بالا آمدن کلید صدا ایجاد میشود. در پیانوهای باکیفیت این صدا کاملا نرم و خفیف است. در صورتی که طراحی اکشن پیانو دارای نقص باشد و یا پیانو به مدت زیادی مورد استفاده قرار گرفته باشد معمولا بالا/پایین رفتن کلیدها سروصدای زیادی ایجاد می کند.
یک روش دیگر برای ارزیابی میزان صدای کلید این است که کلید را با سرعت زیاد ضربه زده و بلافاصله دست را جدا کنیم به طوریکه کلید بلافاصله بالا بیاید. کلاویه‌های بی کیفیت معمولا در این حالت صدای بسیار زیادی تولید می‌کنند.


۳-آیا کلاویه‌ها به سمت چپ و راست خلاصی زیادی دارند؟

کلاویه ها را بدون اینکه به سمت پایین فشار دهید با کمک انگشت شست و نشانه به سمت چپ و راست حرکت دهید. میزان جابجایی کلاویه به طرفین باید بسیار ناچیز باشد و کلاویه با دوکلید جانبی خود برخوردی نداشته باشند. وجود هر گونه صدای اضافی ‌(‌چیزی شبیه به صدای کلیک ماوس کامپیوتر )‌ به هنگام انجام این کار دال بر لقّی و شل بودن کلید ها است.
حال کلیدها را به پایین فشار داده و درپایین ترین موقعیت دوباره میزان جابجایی کلید به راست و چپ و وجود هر گونه صدای اضافی را بررسی کنید.
هر گونه لقی در کلید ها موجب تخریب حس نوازنده می‌شود. بنابراین بررسی این موضوع به هنگام خرید هر پیانوی دیجیتالی (‌به ویژه پیانوهای دست دوم) بسیار ضروری است.

علاوه براین به فضای خالی بین کلیدها و همچین تراز بودن لبه‌ی کلیدها بایکدیگر نیز دقت کنید . وجود فضای کمتر یا بیشتر بین برخی از کلیدها ویا عدم هم‌تراز بودن لبه‌ی کلیدها نشانه‌ی کارکرد زیاد ساز و یا بی کیفیت بودن قطعات به کار رفته در اکشن است.


۴-آیا کلیدها نسبت به ضربه حساس هستند؟

اگر کلاویه‌های پیانو را به آرامی فشار ‌دهید صدای ضعیفی ایجاد می شود و هنگامی که با شدت بیشتری به کلاویه ضربه بزنید به نسبت صدای قوی تری می‌شنوید. منظور از عبارت «کلاویه‌های حساس به ضربه»‌ این است که میزان قدرت صدا با توجه به شدت ضربه تغییر می‌کند. در واقع اگر بخواهیم علمی تر صحبت کنیم هر چه کلاویه با سرعت بیشتری پایین برود صدایی با قدرت بیشتر ایجاد می‌شود. در هنگام خرید پیانوهای دیجیتال بهتر است سازی را تهیه کنید که سطوح قدرت (سطوح دینامیک) بیشتری داشته باشد.

حال چگونه می‌توانیم از تعداد سطوح حساسیت به ضربه در پیانوی مورد نظرمان با خبر شویم؟
اولین راه این است که موضوع را از فروشنده جویا شویم. البته ممکن است او اطلاعی از این موضوع نداشته باشد.

راه دوم این است که خودمان تعداد سطوح حساسیت به ضربه را تشخیص دهیم. البته تشخیص این سطوح کار آسانی نیست و ممکن است نوازندگان تازه کار نتوانند از عهده‌ی آن برآیند. یکی از کلاویه ها را (‌ترجیحا از وسط ساز)‌ به نرمی پایین ببرید. به طوری که صدایی ایجاد نشود . بار دو م کمی سرعت پایین بردن کلید را افزایش دهید تا ضعیفترین صدای ممکن شنیده شود. این اولین سطح شدت است. سپس دوباره سرعت پایین بردن کلید را کمی افزایش دهید. اگر صدای ساز به نسبت افزایش یافت این سطح دوم شدت است. این کار را آنقدر تکرار کنید تا دیگر تغییری در صدا ایجاد نشود و سطوح شدت را به تدریج شناسایی کنید.

راه دیگر برای اطلاع یافتن از تعداد سطوح تاچ، مراجعه به کاتالوگ ها و وب سایت تولید کنندگان است.


نکته :‌ اغلب پیانوهای دیجیتال ارزان‌قیمت ۳ سطح شدت ضربه دارند. پیانو های پیشرفته تر ۴ سطح و بهترین پیانوهای دیجیتال ۵ سطح.


۵-وزن کلاویه ها چقدر است؟

وقتی کلاویه‌ ای را به سمت پایین فشار می‌دهید کمی مقاومت احساس می کنید. این مقاومت به هنگام بالا آمدن کلید نیز باید احساس شود اما نه به اندازه‌ی زمانی که کلید را به سمت پایین فشار می‌دهیم.
اکشن برخی از پیانوها بسیار عملکرد بدی دارند. این اکشن ها در حالی‌که سبک هستند سنگین به نظر می‌رسند.

اجازه بدهید بیشتر توضیح بدهم...
اکشن های بی کیفیت معمولا حالتی فنری و جهنده دارند. وقتی کلید به سمت پایین فشار داده می‌شود به راحتی و بدون مقاومت پایین می‌رود ولی به هنگام بالا آمدن حالتی از مقاومت فنری زیر انگشتان ایجاد می کند. به دلیل همین کیفیت باز گشت فنری، کلاویه با سرعت زیادی به بالا برمی‌گردد. همین موضوع باعث می‌شود که حس نواختن با چنین پیانوهایی با حس نواختن بر روی سازهای آکوستیک بسیار متفاوت باشد.
در واقع ما انتظار داریم که کلاویه های پیانو به هنگام پایین رفتن سنگین بوده و به هنگام بالا آمدن کمی سبکتر باشد.کلاویه به هنگام بالا آمدن نباید فشار مضاعفی (‌فشاری همچون فشار فنر فشرده شده) برای بالا آمدن به دست شما وارد کند.
برای تست وزن کلیدها، یکی از کلاویه ها را در وسط پیانو چندین بارفشار دهید و سعی کنید میزان مقاومت کلید را به هنگام پایین رفتن و بالا آمدن بسنجید و با سایر پیانوها مقایسه کنید.


۶-صدای پیانو چند ثانیه ادامه پیدا می کند؟

مدت زمانی که صدای پیانو ادامه پیدا می کند از اهمیت بسیار ی برخوردار است. اگر در یک پیانوی آکوستیک دیواری خوب یکی از نتهای وسط پیانو را ضربه زده و نگه دارید حدود ۱۵ الی ۲۰ ثانیه طول میکشد تا صدای آن به طور کامل قطع شود.
صدای یک پیانوی دیجیتال ایده آل نیز باید چنین ماندگاری داشته باشد.
در واقعیت این زمان بین ۶ تا ۱۵ ثانیه است. بهترین راه برای آزمودن مدت زمان ماند صدا این است که نت دوی وسط در پیانو را با شدت هرچه تمامتر نواخته و مدت زمان پخش صدا را اندازه گیری کنید. صدا به تدریج کاهش پیدا می کند و در نهایت به طور کامل محو می‌شود.
اگر مدت زمان پخش صدا کمتر از ۱۰ ثانیه بود ازخرید آن پیانو منصرف شوید.

نکته :‌ به هنگام انجام این تست صدای پیانو را در حد وسط تنظیم کنید. برای ارزیابی دقیق تر، بهتر است این کار را در محیطی ساکت و خلوت انجام دهید.

محسن جوزی

نوازنده ، مدرس و تكنسين پيانو،

عضو رسمی انجمن تکنسین‌های پیانو در امریکا ( PTG)

عضو رسمی MTNA

70 دیدگاه‌ها

 • پیوند دیدگاه رضا شنبه, 28 بهمن 1396 ساعت 18:00 ارسال شده توسط رضا

  عذر خواهم در مورد پیانو omega xl-505 اطلاعاتی دارین؟ چطوره این مارک در کل؟

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی جمعه, 13 بهمن 1396 ساعت 22:42 ارسال شده توسط محسن جوزی

  با عرض پوزش از تاخیر در ارسال پاسخ ها :‌

  در پاسخ آیدین :‌ موضوعی که اشاره کردید رو من به شخصه خودم در مورد پیانوهای دیجیتال کرگ تجربه کردم . البته با توجه به اینکه بخشی از علاقه مندی ما به صدا ناشی از سلیقه ‌ی ما هست هرگز سعی ندارم که این حس رو به خریداران القا کنم که کرگ ساز خوبی نیست. افراد بسیاری از داشتن این ساز احساس خوبی دارند. ولی گذشته از این ها فکر میکنم تنها سازی که من از نواختنش هرگز آزرده و خسته نشدم ساز رولند هست. گرچه تفاوت های این ساز و ساز آکوستیک همچنان قابل لمس هست ولی کیفیت اکشن و تاچ و همچنین نمونه های صوتی به قدری متفاوت هست که به نظر من رولند رو به برترین ساز دیجیتال تبدیل کرده.

  در پاسخ علیرضا :‌ سوال شما خیلی برای من شفاف نیست ! برند هارودسر رو نمیشناسم و توصیه میکنم از برندهای معتبر خریداری بفرمایید

  در پاسخ کریم :‌ هر دو ساز خوب هستند . اگر به دنبال صدای متقاوتی هستید توصیه میکنم مدل FP30 رولند رو تهیه بفرمایید.

 • پیوند دیدگاه کریم پنج شنبه, 12 بهمن 1396 ساعت 06:28 ارسال شده توسط کریم

  سلام بین پیانو کرگ b1 و یاماها p115 کدام را انتخاب میکنید

 • پیوند دیدگاه علیرضا دوشنبه, 09 بهمن 1396 ساعت 23:30 ارسال شده توسط علیرضا

  سلام خسته نباشید یه سوال پیش امده برا من که قطعاتی که داخا پیانو به کار رفته باید جنسش چی باشه مثلا میگن مکانیزم پدال باید از چوب باشه و دیگر قطعه ها و نظرتون رو در مورد پیانو های هارودسر میخواستم

 • پیوند دیدگاه ایدین دوشنبه, 25 دی 1396 ساعت 00:09 ارسال شده توسط ایدین

  دروداستاد من تا حدود پنج ملیون قصد خرید پبانو دیجیتال داشتم و از کودکی هم با کیبورد نیمه حرفه ای ساز میزنم سارم کیبورد رولند بود و با موسیفی اشنام تا حدودی و به دو نمایندگی یاماها و کرگ سر زدم و صدای lp 380 برام جذاب تر از ydp163 یاماها اومد و اونو خریدم اما بعد توی خونه صدای ساز پیانو بشدت مصنوعی و دل نچسب بود حتی بعد متوجه سردردی شدم که از صدای زیر فرکانس جیغ مانندی که در نت های پایین میومد شدم با این که خیلی تعریف کیفیت صدای کرگ رو همه میکنند اما صداها مخصوصا در صدای پیانو مرده و بیروح هست و اینو بعد این که در ارامش تو خونه تست میگیره ادم متوجه میشه حتی صداهای دیگش مثل گیتار واقعا در حد کیبورد های ارزون قیمت هم نیست و پایین تره که از ژاپن و تکنولوژیش بعیده این فاجعهو شاید این سازها در ایران تقلبی هستن سوالم از شما چه سازی پیشنهاد میکنید که صداش زندهو تا حدود هفت هشت ملیون و با وجود این که روی این ساز و تعویضش هم ضرر خواهم داد و گوشه اتاق خاک میخوره و بشدت دلزدم کرده و ناراحت از این انتخاب بدم اونم بعد این همه مطالعه و جستجو صدای کیبورد رولند من واقعا زنده بود و ادم رو بشوق میاورد ممنونم

 • پیوند دیدگاه zeynab یکشنبه, 17 دی 1396 ساعت 11:20 ارسال شده توسط zeynab

  سلام و عرض ادب
  ببخشید تو قیمت 5 و 6 تومان یاماها بهتره یا برگمولر؟
  با تشکر

 • پیوند دیدگاه RM چهارشنبه, 13 دی 1396 ساعت 13:16 ارسال شده توسط RM

  سلام من قصد دارم قه پیانو دیجیتال واقعا خوب بگیرم. به من گفتن مدل های hp603 و gp607 رولند خیلی خویه و همچنین گفتن به طور کلی رولند از یاماها انتخاب بهتریه. میخواستم نظر شمارو بدونم و در مورد قیمت دقیقشون چجوری میتونم اطلاع پیدا کنم و مطمئن باشم.

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی پنج شنبه, 07 دی 1396 ساعت 22:41 ارسال شده توسط محسن جوزی

  درود برشما
  لطفا بودجه خودتون رو مشخص بفرمایید. چنانچه بودجه شما کم هست یکی از مدلهای ۱۴۳ و یا ۱۶۳ یاماها رو تهیه بفرمایید.

 • پیوند دیدگاه سحر دوشنبه, 04 دی 1396 ساعت 00:48 ارسال شده توسط سحر

  سلام من ميخوام پيانو بگيرم هيچ اطلاعي راجبش ندارم،واسه شروع چه پيانو اي خوبه كه البته قيمت بالايي هم نداشته باشه.ممنون ميشم جواب بدين

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی سه شنبه, 28 آذر 1396 ساعت 09:12 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ صابر نوروزی : مدلهای سری ۶ رو تهیه بفرمایید.

  در پاسخ امیر عابدینی : متاسفانه با این پیانو تجربه‌ی نوازندگی نداشتم. به نظر من مدلهای ۶۳۵ و یا ۶۴۵ یاماها انتخاب های بسیار بهتری هستند.

 • پیوند دیدگاه امیر عابدینی دوشنبه, 20 آذر 1396 ساعت 12:10 ارسال شده توسط امیر عابدینی

  درود فراوان بر شما استاد ارجمند درخصوص پیانو دیجیتال وبر دی پی ار 1600 میخواستم بدونم این پیانو واقعا کره ای هست و اینکه با قیمت 5 تا6 ملیون انتخاب بهتری دارم این ساز رو 5.5 ملیون معرفی کردن

 • پیوند دیدگاه صابر نوروزی دوشنبه, 10 مهر 1396 ساعت 11:01 ارسال شده توسط صابر نوروزی

  استاد گرامی لطفا راهنمایی بفرمائید که از نظر شما کدام یک از مدلهای یاماها Clp635 و Clp535 نسبت به دیگری ارجحتر می باشد. چرا که در طول هفته آتی می خواهم پیانو دیجیتالی تهیه نمایم و نظر جنابعالی برایم تعیین کننده می باشد. با عذر خواهی از اشتباه در تایپ مدل ها

 • پیوند دیدگاه صابر نوروزی دوشنبه, 10 مهر 1396 ساعت 10:59 ارسال شده توسط صابر نوروزی

  استاد گرامی لطفا راهنمایی بفرمائید که از نظر شما کدام یک از مدلهای یاماها Clp635 و Clp635 نسبت به دیگری ارجحتر می باشد. چرا که در طول هفته آتی می خواهم پیانو دیجیتالی تهیه نمایم و نظر جنابعالی برایم تعیین کننده می باشد. با تشکر فراوان

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی دوشنبه, 13 شهریور 1396 ساعت 22:39 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ آیلار : قطعا ۶۲۵ انتخاب بهتری هست

  در پاسخ رهام : در محدوده ۳-۴ میلیون به نظرم مدل ۱۴۳ یاماها بهترین هست

  در پاسخ عرفان :‌ مدل ۱۴۳ یاماها رو پیشنهاد میکنم

  در پاسخ بابک مهاجر :‌ قطعا مدل ju109 خیلی خیلی بهتر از پیانوهای دیجیتال هست. اگر شرایط خانه شما متناسب باشه با پیانو آکوستیک به هیچ عنوان در خرید ساز آکوستیک شک نکنید.

 • پیوند دیدگاه بابک مهاجر یکشنبه, 12 شهریور 1396 ساعت 13:33 ارسال شده توسط بابک مهاجر

  با سلام
  خواستم بدونم برای شروع دخترم که 8 سالش هست یک پیانو یاماها آکوستیک 109 مناسب هست یا به توصیه شما یک الکترونیکی clp-635 با سپاس فراوان

 • پیوند دیدگاه erfan دوشنبه, 23 مرداد 1396 ساعت 21:01 ارسال شده توسط erfan

  سلام
  ببخشید میخواستم بپرسم تا سقف 3.5 تومن چه مدلی رو پیشنهاد میکنین. برای شروع یادگیری میخوام و صداش بیشتر برام مهمه.

 • پیوند دیدگاه رهام شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 08:54 ارسال شده توسط رهام

  سلام بر شما
  اگر ممکن در بازه 3 تا 4 ملیون تومان یک پیانو دیجیتال را معرفی نمایید؛ همچنین می خواستم بدونم آیا مدل های YDP143 , dh 103 مناسب هستند یا خیر؟

 • پیوند دیدگاه Aylar-p پنج شنبه, 29 تیر 1396 ساعت 14:24 ارسال شده توسط Aylar-p

  با سلام ،ممنون از راهنمايى و وقتى كه گذاشتيد.
  نظر شما راجع به اين سه مدل چى هست؟
  دايناتون slp-250 H
  كاسيو Ap-260
  ياماهاclp-625

 • پیوند دیدگاه محسن جوزی چهارشنبه, 28 تیر 1396 ساعت 06:44 ارسال شده توسط محسن جوزی

  در پاسخ امیر :‌ به زودی مطلبی در مورد سری ۶۰۰ خانواهده CLP یاماها در وب سایت خانه پیانو منتشر می‌شود.

  در پاسخ آقازاده :‌ در محدوده ۴ میلیون یاماها بهترین هست به نظر من ولی دقت بفرمایید که ممکنه خیلی شما رو راضی نکنه. چنانچه به طور حرفه ای کار میکنید توصیه من سری HP از برند رولند هست.

  در پاسخ Aylar-p :‌ به نظر من مدل ۱۶۳ یاماها در این محدوده بهترین کلاویه رو داره . البته اگر کلاویه های کاملا سنگین بخواهید مدل ۶۳۵ و یا ۶۴۵ حس بسیار بهتری برای شما خواهند داشت.

 • پیوند دیدگاه Aylar-p سه شنبه, 27 تیر 1396 ساعت 17:29 ارسال شده توسط Aylar-p

  سلام
  ممكنه پيانويى در رنج قيمت ٣ تا ٥ ميليون با كلاويه سنگين رو به من معرفى كنيد.
  با سپاس

دیدگاه‌ها

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. پیش از ارسال دیدگاه و یا پرسش، پیشنهاد می‌کنیم نظرات قبلی را مشاهده فرمایید و تا حد امکان از طرح سوالات تکراری خودداری فرمایید. کد HTML مجاز نیست.

فرم ورود

عضویت در خبرنامه